Поврзи се со нас

Вести

Учениците јадат премногу чипс и брза храна – Полуматурантите од ОУ „Гоце Делчев“ со кампања за здрава исхрана

Објавено

на

НЕ за брзата храна и газираните пијалоци. ДА за повеќе овошје и зеленчук и развивање здрави животни навики. Ова се целите на кампањата која ја покренаа полуматурантите во ОУ„Гоце Делчев“ во Гостивар. Тие пред учениците од другите одделенија одржаа предавање и презентација за значењето на исхраната за здравјето на организамот.

„Објаснивме што значи киселост на организмот и како да се направи баланс во исхраната со внесување на барем 60% алкална храна наспроти киселата која е премногу застапена на менито кај учениците, а е штетна. Поразително е што нашата анкета покажа дека учениците често јадат чипс, хамбургери, пијат газирани пијалоци, едноставно немаат здрави навики. Затоа сакаме да ги информираме колку тоа штетно влијае врз нивното здравје и да им презентираме каква храна треба да имаат на секојдневното мени“, велат организаторите на кампањата.

На предавањето исто така беше претставено како треба да изгледа идеалната училишна менза каде децата би добивале здрави оброци кои ги содржат сите неопходни хранливи материи.

 

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена