fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Училиштата имаат рок до утре да поднесат барање за настава со физичко присуство

Објавено

на

Во пресрет на новата учебна година, која поради ковид пандемијата ќе започне на 1 октомври, течат процедурите околу организирањето на наставата. Како што е веќе познато, децата од прво до трето одделение ќе ја следат наставата со физичко присуство во просториите во училиштето, но дадено е право на избор за следење на наставата на далечина, со писмено изјаснување на родителите. Исто така, во сите училишта кои ќе обезбедат услови за безбедно физичко присуство на учениците, наставата ќе може да почне во објектите и за учениците од повисоките одделенија.

За таа цел oпштините и директорите на училиштата кои сметаат дека ги исполнуваат условите за настава со физичко присуство, треба да достават барање најдоцна до утре (10 септември). Потоа ќе следува период на проверка, дали во тие училишта навистина има услови за враќање на децата во клупите. Барањата ќе ги разгледува и по нив ќе одлучува посебна Комисија.

Наставниот час во основните училишта ќе трае 30 минути а во средните училишта 35 минути. Проверката на знаењата на учениците ќе се врши со физичко присуство на учениците во училиштето.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Занимливостипред 2 часа

Словенците успешни и во садење џиновски тикви, најголемата има дури 713 килограми

Гостиварпред 5 часа

MOZZART со донација за хируршкото одделение во Општа болница Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Гостивар со 3 новозаразени од корона и 13 оздравени – во Македонија денес 112 нови случаи

Што, како, каде?!пред 7 часа

„Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Гостиварпред 7 часа

Гостиварската полиција уапси лице осудено на затвор за убиство

Гостиварпред 8 часа

Комеморација во медицинско во Гостивар за загинатиот ученик: „Ахмет Хакан Шанверди вечно ќе останеш во нашите срца“

Гостиварпред 9 часа

Амбасадорката на Црна Гора во посета на Гостивар – се разгледуваат можностите за поблиска соработка меѓу општините

Гостиварпред 9 часа

За два дена шеесетина граѓани казнети во Гостивар оти не носеле маски

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!