Поврзи се со нас

Гостивар

Училиштата во Гостивар се подготвени за новата грејна сезона

Во пресрет на новата грејна сезона, којашто официјално стартува на 15-ти октомври од Општина Гостивар информираат дека се направени сите подготовки за затоплување на училиштата на гостиварска територија.

„Секогаш на крајот од една грејна сезона оставаме резерви на нафта, за да бидеме подготвени во било кој момент, кога ќе биде потребно да се пушта парното греење. Ги спроведовме и тендерските процедури за набавка на нови количини на нафта и не очекуваме никакви проблеми во тој поглед. Грејната сезона ќе започне навреме и сите училиштата ќе бидат снабдени со потребниот огрев за зимава“, рече раководителката на општинскиот Сектор за образование, Аслијан Снопче.

Подговотките се направени, а дали и колку ќе има потреба да се активира греењето во училиштата, од следната недела најмногу ќе зависи од временските услови и дневните температури.

На подрачјето на општина Гостивар има 11 основни централни училишта со 20 подрачни како и четири јавни средни школи. Најголемиот дел од нив се затоплуваат со парно на нафта, додека дрва за огрев користат неколку низ селата.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!