Поврзи се со нас

Гостивар

Училиштата во Гостивар снабдени со греење, второто полугодие почна без проблеми-оценуваат надлежните

Објавено

на

Второто полугодие од учебната 2022/2023-та година, училиштата на гостиварска територија го дочекаа подготвени, снабдени со греење и без многу отсуства на ученици. Ова е оценката од надлежите во Секторот за образование на Општина Гостивар, кои денес одржаа состанок со директорите на основните и средни училишта.

„Имаме редовна средба со директорите за почетокот на второто полугодие, да се информираме како течат работите, дали е се‘ во ред. Во училиштата има греење, снабдени се со огрев доволно до март. Може да оцениме дека се‘ се одвива како што треба, немаме некои пријавени проблеми. Не се забележани ниту позначителни бројки за отсуства на ученици, нормално ги има, но не многу, значи како и секоја година во сезона на вируси“, изјави раководителката на секторот Аслијан Снопче.

Денешната средба беше искористена и за презентација на мултиетнички проект на ОБСЕ, кој е во подготовка и ќе почне да се спроведува од септември. Во негови рамки училиштата имаат можност да добијат грантови до 7.000 евра, а активностите може да ги спроведуваат самостојно или во партнерство со други училишта.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена