Поврзи се со нас

Спорт

УЕФА го потврди новиот формат на Лигата на шампиони, измени и во Лига Европа и Конференциската лига

Објавено

на

По исцрпни консултации со инволвираните страни, Извршниот комитет на УЕФА денеска во Виена ги одобри промените во составот на фудбалската Лига на шампиони (ЛШ) од сезоната 2024/25.

Новиот формат на ЛШ ќе се игра по таканаречениот „швајцарски модел“ со 36 место досегашните 32 екипи.

Најголема промена ќе биде трансформацијата од фазата по групи во фаза на една лига вклучувајќи ги сите 36 екипи.

Иако се најавуваше дека учесниците со новиот формат ќе имаат загарантирано по десет натпревари, одлучено е секој клуб да игра по осум натпревари, по четири на домашен и на гостински терен. Екипите потоа врз основа на бројот на освоени бодови ќе бидат рангирани од 1. до 36. место.

Осумте најдобри екипи ќе обезбедат директен пласман во осминафиналето, додека осумте други осминафиналисти, од екипите пласирани од 9. до 24. место, ќе бидат познати преку плејоф.

Слични промени на форматот ќе се применат и во УЕФА Лига Европа и УЕФА Конференциската лига, а во двете натпреварувања во лига системот ќе учествуваат по 36 екипи.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 3 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена