Поврзи се со нас

Спорт

УФЦ: Гејџи влета на местото од Хабиб, го победи Фергусон, па сега го сака Хабиб

Во ненормални услови поради коронавирусот ноќеска во Џексонвил, пред празни трибини Џастин Гејџи оствари импресивна победа над Тони Фергусон во лесна категорија, запирајќи ја серијата од 12 победи на Фергусон и заслужено ја доби привремената титула.

Фаворизираниот Тони Ферусон мораше да признае пораз од Џајстин Гејџи во борбата која заврши со технички нокаут во последната рунда. Интересно е што Фергусон се подготвуваше и требаше да се бори со Хабиб, но дуелот беше одложен поради затворените граници, а Гејџи глумеше негова замена.

Веднаш откако заврши борбата меѓу Гејџи и Фергусон, Хабиб на својот твитер профил напиша: „Без коментар“, алудирајќи на Фергусон кој подолго време пишуваше по социјалните мрежи како ќе го „скрши“ Хабиб. За нешто подоцна напише и убави зборови за Гејџи: „Честитки за Гејџи, беше импресивен, многу паметно се бореше“.

Гејџи пак, кој влета во оваа борба на местото од Хабиб, по завршувањето одби да го носи доделениот појас изјавувајќи дека тој не бил вистинскиот:

“Го чекам вистинскиот појас. За мене Хабиб е најдобриот борец во светот, но јас од својата четврта година се подготвувам за вакви предизвици“, изјави Гејџи.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Гостиварпред 16 минути

Прес на СДСМ Гостивар: Може да се организираат 100% сигурни избори за граѓаните и за нивното здравје

Гостиварпред 1 час

Сириски мигрант приведен во Горно Јеловце

Гостиварпред 3 часа

Хронично болните и родителите на мали деца остануваат ослободени, за сите други нема да важат работа од дома и ротации

Здравје и убавинапред 4 часа

Шампионски старт на денот во три варијанти

Македонијапред 18 часа

Одлука на Влада: Нема веќе полициски час, кафеаните се отвораат од четврток

Гостиварпред 18 часа

Дали официјално ќе има прекин на забраната за движење? Од 19 часот (ВО ЖИВО) прес на Техничкиот премиер Оливер Спасовски и Венко Филипче

Гостиварпред 21 час

Во Гостивар распределени над 130 хуманитарни пакети за жртви на насилство, лица без документација и социјалци

Гостиварпред 23 часа

Таравари: За Гостивар се потребни најмалку 1.000 тестови и скрининг на медицинарите

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!