Поврзи се со нас

Вести

УХМР со предупредување за силен ветер, пороен дожд и снег

Управата за хидрометеоролошки работи издаде предупредување за дестабилизација на времето. „Денес попладне почнувајќи од север облачноста ќе се зголеми и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд кои на места ќе бидат поројни. Ќе дува силен северен ветер што ќе услови нагло и значително опаѓање на температурата, па во втората половина од ноќта врнежите на повеќе места ќе преминуваат во снег. Утре времето ќе биде облачно, студено и ветровито со повремени врнежи претежно од снег. Во планинските региони и во западните делови ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 20 см. Долж Повардарието врнежите ќе бидат од дожд и снег и на места ќе се формира помала снежна покривка. Поради силниот ветер (над 70 км/час) ќе има услови за појава на снежни наноси.“, се вели во соопштението од УХМР.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 14 минути

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 59 минути

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 4 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 5 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 18 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 20 часа

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Гостиварпред 22 часа

Кризниот штаб во Гостивар бара банките и дуќаните каде има гужви да спроведат поголем ред

Гостиварпред 22 часа

Во хотели во Маврово има 135 лица во државен карантин – ги обезбедува војска и полиција, општина М.Ростуше се вклучува со комунални услуги

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!