fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

УЈП електронски ќе добива податоци од банките за сметките на граѓаните

Објавено

на

Законските измени ќе овозможат Управата за јавни приходи електронски да добива податоци од сметките на граѓаните, кои ќе ги користи за пополнување на годишната даночна пријава.

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска денес на прес конференција рече дека досега од банките добивале податоци во хартиена форма, а електронската размена ќе значи подобри услуги за граѓаните и подобро администрирање на персоналниот данок на доход.

– Согласно веќе важечката регулатива, секоја институција која располага со вакви податоци има законска обврска и е должна да ги остави по барање на УЈП. Користењето на податоците не е новина. Она на што се работи една година наназад е оваа размена на податоци да се автоматизира, наместо податоците да се доставуваат во хартиена форма, што е долга, спора постапка за сите страни. Автоматизираната електронска размена на податоци со банките ќе овозможи подобри услуги за граѓаните и истовремено подобро администрирање на персоналниот данок на доход. Побрзо ќе се издаваат уверенија, решенија и други документи во надлежност на управата, рече Лукаревска.

Според неа личните податоци на граѓаните се сигурни и заштитени.

– Издавањето пополнети годишни даночни пријави е дел од реформата за поедноставување на постапките за плаќање на персоналниот данок на доход, која УЈП ја спроведе со користење на средства од ЕУ ИПА фондовите, рече директорката.

Реформата значи дека граѓаните догодина нема да пополнуваат и пријавуваат персонален данок сами, туку УЈП ќе им достави пополнета годишна даночна пријава која тие треба да ја верификуваат.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!