Поврзи се со нас

Македонија

УЈП со најнова листа на должници – Фирми и граѓани должат 163 милиони евра на државата

Управата за јавни приходи ја објави нова листа на должници бр. 09/2019 за долговите доспеани до 31.05.2019 и неплатени до 31.08.2019 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот долг е повисок од 120.000 денари за физички лица и самостојни вршители на дејност и повисок од 300.000 денари за правни лица.

На листата има над 2.586 физички лица и 1.979 должници – правни лица и  меѓу кои има и државни компании, но и звучни имиња на познати македонски бизнисмени и приватни компании. Вкупно објавениот нето долг во Листата бр.09/2019 изнесува 10,199,141,546 денари.

Целата листа на УЈП може да ја видите тука.

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!