fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Украдени пари од манастирот „Свето Преображение“ во Гостивар

Објавено

на

Уште една кражба во верски објект на гостиварското подрачје регистрира полицијата. Вчера (18 октомври) во 18 часот и 20 минути, гостиварецот Ј.М. во СВР Tетово пријавил дека непознати сторители, во периодот од 8 до 18 часот, влегле во манастирот „Свето Преображение Христово“ во населбата Циглана и одзеле пари, информираат од полицијата.

Увид извршила екипа од Одделението за внатрешни работи Гостивар.

Од иницијативниот одбор за изградба на манастирот нагласуваат дека не е прв пат ова православно светилиште да биде мета на крадци.

„Кражби се случувале и друг пат. Неколку пати имаме реагирано и прописно пријавувано. Сметаме дека надлежните треба повеќе да се ангажираат и да преземат мерки, да се најдат крадците и да се спречат ваквите појави“, велат од одборот.

Во вчерашната кражба биле украдени над 20.000 денари доброволен прилог од верници за изградба на манастирот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!