Поврзи се со нас

Вести

Украински диверзатни извршија напад во областа Брјанск на руска територија

Објавено

на

Група украински диверзанти денеска упадна на територијата на Русија во областа Брјанск, соопшти гувернерот Александар Богомаз.

Вооружени две групи од 40 до 60 луѓе, извршиле инвазија во областа Брјанск на границата со Украина. Тие, наводно, пукале во автомобил, при што убиле еден маж и раниле десетгодишно дете. Детето е префрлено во болница и му се пружа сета потребна помош, пренесува Спутник .

Официјален Киев не ги коментираше овие обвинувања, но ФСБ ги коментираше. „Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) и руските трупи спроведуваат мерки за елиминирање на вооружените украински милитанти кои ја преминале државната граница “, објави ФСБ.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска кратко прокоментира за настаните во Брајанск и упадот на припадниците на рускиот волонтерски корпус.

„Ова што се случи денеска во областа Брјанск е терористички напад, отворија оган врз цивили иако видоа дека во автомобилот има деца.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека за утре е закажан состанок на Советот за безбедност на Руската Федерација.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 часа

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 4 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 6 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 6 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 9 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 21 час

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 1 ден

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена