fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Улиците во Гостивар полни со питачи – За наведување деца на питачење следува затвор

Објавено

на

Летниот период низ гостиварските улици можат да се забележат голем број питачи, меѓу кои многу деца. Питачењето, а особено злоупотребата на малолетниците во тој поглед, е проблем со кој справувањето оди тешко. Жени со бебиња и мали деца остануваат на улица од раните утрински до доцните вечерни часови и бараат пари од минувачите. Најчесто се движат во централното подрачје, пред верските објекти, околу пазарите, а децата влегуваат и во угостителските објекти за да бараат некој денар од гостите или вработените.

Од Секторот за внатрешни работи Тетово соопштија дека во повеќе наврати преземале превентивни мерки и активности за справување со оваа општествено-девијантна појава и уште еднаш потсетија дека питачењето е спротивно на Законот за прекршоци против јавниот ред и мир и дека за ваков вид прекршок е предвидена глоба од 15 до 50 евра.

„Родителите или други лица кои непосредно ќе ги инволвираат своите или други, најчесто малолетни деца во питачење или на било каков поинаков начин ќе ги запуштат  и злоупотребат, ќе се соочат со кривична одговорност и со затворска казна од најмалку пет години.“, соопшти полицијата

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!