fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Уметници цел ден творат покрај Вардар во Гостивар – изложбата на делата е вечерва

Објавено

на

Петнаесетина уметници денешниот ден го посветуваат на создавање ликовни дела на отворено, покрај Кејот на Вардар, во Летниот Амфитеатар во Гостивар. Идејата е да се креира еден вид на отворено ателје и заинтересираните граѓани одблиску да можат да видат, како настануваат сликите од рацете на уметниците.

Проектот го реализира Здружението на ликовни уметници Драудакум.

„Овој арт перформанс може да го посетат сите, да погледнат како ние уметниците работиме. Тоа што ние обично го правиме во нашете ателје, сега го правиме во ова ателје на отворено“, рече Исмане Мегди од Драудакум.

На крај, делата коишто ќе се родат од креативноста на гостиварските уметници преку денот, ќе бидат изложени во Амфитеатарот. Изложбата е планирана за во 20 часот.

Проектот финансиски е поддржан од Министерството за култура.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!