Поврзи се со нас

Македонија

Управата и правосудството во четврток и петок нема да работат два часа

Објавено

на

  • Shqip

Вработените во управата и правосудството во четврток и петок ќе ја прекинат работата два часа, од 10 до 12 часот, барајќи исплата на минимална плата и линеарно зголемување на платите на сите вработени за 2.806 денари.

Ќе се протестира во сите оние институции каде Синдикатот на УПОЗ има синдикални организации како што се министерства, агенции, фондови, управи и судови.

– Ќе има прекин на работата. Известени се и Владата и министерства, сите работодавачи. Ги замолувам граѓаните на трпение, не е многу, два часа се, меѓутоа тие два часа можат да пораснат и да бидат осум часа прекин, рече претседателот на Синдикатот на УПОЗ, Трпе Деаноски на денешната прес-конференција.

Во 95 проценти од институциите, како што посочи, се исплаќа плата под минималната, а во останатите пет проценти, дел не ја подготвуваат платата, а оние што веќе ја исплатиле, направиле грешки и исплатиле само минимална плата без стаж.

Досега, од Владата не добиле покана за преговори, а притисокот од членството, како што посочија, е голем и се бара прекинот на работата да продолжи.

– Се надеваме дека Владата и надлежните ќе имаат барем малку сенс и ќе направат напори овој период да разговараме и да најдеме начини за решавање на нашите барања, но изгледа дека Владата не е заинтересирана за преговори со нас, иако тоа го вети. Она за што предупредувавме минатиот пат се оствари и скоро во сите институции во управата и правосудството на вработените не им се исплаќа минимална плата. Досега, над 95 проценти од институциите продолжуваат со исплата на плата под минимална плата. Останатите пет проценти, дел не знаат што да прават и не ја подготвуваат платата, а оние што се потрудиле да исплатат минимална плата направиле катастрофални грешки во исплатата на истата. Повторно вработените од управата и правосудството остануваат единствените во државата со плата под минамалната плата, рече Деаноски.

Како за пример  дека институциите не го почитуваат Законот за минимална плата, од УПОЗ го посочуваат примерот со објавениот оглас од Министерството за финансии за референт писар за кое работно место е предвидена плата од 14.909 денари што е пониска не само од важечкиот износ на минимална плата од 18.000 денари, туку и од претходниот износ на минималецот од 15.142 денари.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Занимливостипред 5 часа

Некои од најпознатите забранети места на Земјата

Гостиварпред 7 часа

Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

Гостиварпред 9 часа

Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

Гостиварпред 11 часа

Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

Гостиварпред 12 часа

ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

Гостиварпред 12 часа

Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

Гостиварпред 13 часа

Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

Гостиварпред 15 часа

Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

Вестипред 16 часа

Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

Македонијапред 17 часа

Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

Здравје и убавинапред 18 часа

Бананата помага за понизок крвен притисок

Македонијапред 1 ден

Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

Гостиварпред 1 ден

На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

Гостиварпред 1 недела

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

Гостиварпред 2 недели

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Гостиварпред 2 недели

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

Гостиварпред 2 недели

Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

Македонијапред 1 недела

За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

Македонијапред 2 недели

Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

Спортпред 2 недели

ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

Гостиварпред 2 недели

Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

Што, како, каде?!пред 2 недели

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Македонијапред 2 недели

Исплата на јунските пензии од вторник

Гостиварпред 3 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 1 месец

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 2 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 3 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена