fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Уредување на градскиот парк во Гостивар – нови клупи, корпи за отпад, пешачки патеки…

Објавено

на

Поволните временски услови во септември, Јавното претпријатие за паркинзи и зеленило во Гостивар ги искористи за доуредување на големиот градски парк, со ново зеленило, урбана опрема, пешачки патеки и слично.

„На одржувањето на паркот работиме редовно, а изминатиот период посветивме особено внимание за доопремување и подобри услови за граѓаните кои прават прошетки и се релаксираат во тој простор. Поставивме 48 нови клупи за седење,  48 корпи за отпадоци, го подобривме јавното осветлување, обезбедивме околу еден километар нови пешачки патеки. Исто така, монтиран е нов систем за наводнување, што е подземен и работи автоматски“, вели директорот на претпријатието, Беким Челебиу.

Освен во градскиот парк, екипи на зеленило работеа и на уредување на дворните површини во неколку гостиварски училишта, каде се поставија декоративни зелени катчиња.

Во меѓувреме, тече изградбата и на новиот модерен спортско-рекреативен центар покрај Вардар.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!