Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Урми, одлични за здравјето на сите од 7 до 77 години

Објавено

на

Во однос на здравјето и исхраната, урмите се сметаат за најздраво овошје на планетата. Ова овошје се смета за вистинска ризница на витамини. Tие се одлични за возрасни, но и за деца.

Урмите се одгледуваат во многу тропски региони во светот. Во зависност од сортата, свежите урми се прилично мали, а боите се движат од светло црвена до светло жолта.

Покрај значителната количина на растителни влакна, тие содржат и некои важни витамини и минерали. Храната богата со растителни влакна често се препорачува за добро здравје на цревата. Влакната исто така можат да бидат корисни за контрола на шеќерот во крвта.

Урмите се исто така богати со антиоксиданти кои се важни во борбата против многу болести. Во споредба со слични видови овошје, како што се смокви и сливи, урмите содржат најголемо количество антиоксиданси.

Друга причина за конзумирање на ова здраво овошје е неговата способност да го подобри здравјето на нашиот мозок и мозочните функции.

Урмите се одличен природен засладувач и одлична здрава алтернатива на шеќерот. Тие се извор на фруктоза, еден вид природен шеќер кој се наоѓа во овошјето. Важно е да се напомене дека, иако урмите имаат многу растителни влакна и хранливи материи, тие сепак се доста калорични и најдобро е да ги консумирате умерено.

Исто така важно е да се спомене влијанието на ова овошје врз здравјето на коските, поради неговата содржина богата со минерали, вклучувајќи фосфор, калиум, калциум и магнезиум, кои спречуваат болести како што е остеопорозата.

Бројни студии наведуваат ефект на ова овошје врз намалување на нивото на холестерол во крвта, подобрување на изгледот и затегање на кожата благодарение на витамините Ц и Д, а исто така помагаат и при слабеење.

Урмите често се комбинираат со друга храна, како што се бадеми. Ова овошје е многу лепливо, што го прави корисно како врзивно средство за разни видови десерти, особено оние за кои не е потребно печење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 10 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 11 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 14 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 15 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 15 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 19 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 20 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 22 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 22 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 2 дена

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 2 дена

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 3 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Hurmat, janë të shkëlqyeshme për shëndetin e të gjithëve nga 7 deri 77 vjeç

Објавено

на

Në lidhje me shëndetin dhe të ushqyerit, hurmat konsiderohen si frutat më të shëndetshme në planet. Kjo frutë konsiderohet si thesar i vërtetë i vitaminave. Ato janë të shkëlqyeshme për të rriturit por edhe për fëmijët.

Hurmat rriten në regjione shumë tropikale të botës. Në varësi të sojit, hurmat e freskëta janë kryesisht të vogla, kurse ngjyrat lëvizin prej të kuqes deri te e verdha e çelur.

Përskaj sasi së konsiderueshme të fibrave, ato përmbajnë edhe disa vitamina dhe minerale të rëndësishme. Ushqimi i pasur me fibra shpesh rekomandohet për shëndet të mirë të zorrëve. Fibrat gjithashtu mund të janë të dobishme për kontrollin e sheqerit në gjak.

Hurmat janë gjithashtu të pasura me antioksidantë që janë të rëndësishëm në luftën kundër shumë sëmundjeve. Në krahasim me lloje të ngjashme të frutave, siç janë fiqtë dhe kumbullat, hurmat përmbajnë sasinë më të madhe të antioksidantëve.

Arsye tjetër për konsumimin e kësaj frute të shëndetshme është aftësia e tij t’a përmirësojë shëndetin e trurit tonë dhe funksioneve mendore.

Hurmat janë ëmbëltues natyral i shkëlqyeshëm dhe alternativë e shëndetshme e sheqerit. Ato janë burim i fruktozës, një lloj i sheqerit natyral që gjendet tek frutat. Është e rëndësishme të përmendet se, hurmat kanë shumë fibra dhe materie ushqyese, ato gjithsesi janë shumë kalorike dhe më së mirë është të konsumohen me masë.

Gjithashtu është e rëndësishme të përmendet ndikimi i kësaj peme mbi shëndetin e eshtrave, për shkak të përmbajtjes së saj të pasur me minerale, duke hyrë këtu edhe fosfori, kalium, kalciumi dhe magneziumi, të cilët parandalojnë sëmundje siç është osteoporoza.

Studime të numërta theksojnë efekt të kësaj peme mbi zvogëlimin e nivelit të kolesterolit në gjak, përmirësimin e pamjes dhe tërheqjes së lëkurës duke ju falenderuar vitaminës C dhe D, dhe gjithashtu ndihmojnë për dobësimin.

Hurmat shpesh kombinohen me ushqim tjetër, siç janë bajamet. Kjo pemë është shumë ngjitëse, që e bën të dobishme si masë homogjenizuese të deserteve të ndryshme, veçanërisht të atyre që nuk ju nevojitet të piqen.

Популарно изминативе 100 дена