Поврзи се со нас

Спорт

Урнебес во Младост, „падна“ Куманово (91:83)

Објавено

на

  Силна битка се водеше вечерва во „Младост“ помеѓу екипите на Гостивар и Куманово за нови 2 бода од Првата македонска кошаркарска лига.

  Знаејќи го фактот дека Куманово традиционално важи за незгоден противник и дека гостиварци не се во најдобра форма и понатака без плејмејкерот Вокер, се наговестуваше израмента борба во натпревар важен и за двете екипи, но ни одблиску не може да ја претстави точната сликата што се случуваше вечерва во Младост.

  Гостиварци сигурно влегоа во натпреварот задржувајќи го противникот на 0 поени повеќе од 3 минути, но гостите лесно ја анулираа разликата за на крајот на првиот период резултатот да биде скоро изедначен 21-20. Со поените на Јанески, Димчевски и Фрајдеј во вториот период гостиварци остварија солидна разлика заминувајќи на полувреме со +7, (48-41).

  Дури во вториот дел избраниците на Мирковски како да се освестија и одиграа феноменални 10 минути во кои ги надиграа домаќините во сите сегменти, принудувајќи ги на некои почетнички грешки, дозволувајќи само 8 поени во нивниот кош, добивајќи ја четвртината 8-25.

  56-66 имаше екипата на Куманово на почетокот на последните 10 минути, нервозата почна да владее во Младост, секоја грешка беше громогласно коментирата, секој поен искрено прославен од играчите на двата клуба и дваесетина присутни лица на огромните празни трибини во Гостивар. Џалоун Фрајдеј покажа дека е врвен професионалец и неговите 4 поени по ред внесоа надеж дека натпреварот не е изгубен, за после тоа гостиварци да распукаат од сите позиции, Костоски во неколку наврати немилосрдно стрелаше за три од повеќе од 10 метри, Фрајдеј со чиста тројка и забивање само го одржуваше налетот на „бело-сините“ за со тешките и важни поени на Димитриевски и Тодоровиќ, КК Гостивар изброи дури 35 поени во кошот на Куманово, гостите немаа одговор на ваквата игра, периодот заврши +18 за домаќините, поставувајќи го конечниот резултат 91-83.

  Голема победа за гостиварскиот прволигаш во една од најтешките кошаркарски сезони кои ги памети кошарката во светот. Ваква спортска борба, ваков натпревар, пред празни трибни, навистина жално.

  Костоски и Рос беа најефикасни на натпреварот со 24 поени, Фрајдеј запиша 22, Димчевски 15, Тодоровиќ 13, Јанески 10, Димитриевски 5, Штерјов 2 поени. Покрај Рос, кај Куманово расположени беа и Ливингстон запиша 19 и Џекиќ 14 поени.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 5 часа

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 6 часа

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 9 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 10 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 11 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 12 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 12 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 12 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 13 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 13 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 15 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 16 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 17 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Вестипред 6 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!