fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Уште денес и утре искористување на парите од домашната платежна картичка

Објавено

на

Утре (15 август) е последниот рок за користење на домашната платежна картичка која државата ја обезбеди за одредени категории граѓани, како една од антикризните мерки во ковид пандемијата. Парите од картичките може да се трошат уште денес и во текот на утрешниот ден.

Домашната платежна картичка важи за пазарување на домашни производи кај регистриран македонски производител (освен цигари и алкохол), за плаќање услуги од домашен давател на услуги или за купување на онлајн производи од домашната е-трговија.

Преку оваа мерка, социјалните категории граѓани и невработени со низок доход добија по 9.000 денари еднократна помош, вработени со минимални плати добија по 3.000 денари, исто како и средношколци со наполнети 16 години и студенти. Здравствените работници од службите вклучени во борбата против ковид-19 добија еднократна финансиска поддршка во висина на 40 % од износот на последната пресметана основна нето-плата.

Иако истекува рокот за трошење на прите, сепак, граѓаните не треба да ги фрлаат картичките, туку да ги сочуваат. Картичките се за повеќекратна употреба, и ќе се користат повторно доколку во иднина има нов сет на мерки.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Занимливостипред 3 часа

Словенците успешни и во садење џиновски тикви, најголемата има дури 713 килограми

Гостиварпред 6 часа

MOZZART со донација за хируршкото одделение во Општа болница Гостивар

Гостиварпред 8 часа

Гостивар со 3 новозаразени од корона и 13 оздравени – во Македонија денес 112 нови случаи

Што, како, каде?!пред 8 часа

„Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Гостиварпред 9 часа

Гостиварската полиција уапси лице осудено на затвор за убиство

Гостиварпред 10 часа

Комеморација во медицинско во Гостивар за загинатиот ученик: „Ахмет Хакан Шанверди вечно ќе останеш во нашите срца“

Гостиварпред 11 час

Амбасадорката на Црна Гора во посета на Гостивар – се разгледуваат можностите за поблиска соработка меѓу општините

Гостиварпред 11 час

За два дена шеесетина граѓани казнети во Гостивар оти не носеле маски

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!