fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Уште десетина дена за проверка на годишните даночни пријави од УЈП

Објавено

на

Даночните обврзници имаат рок уште десетина дена за проверка на податоците од своите претпополнети годишни даночни пријави, кои ги добија по електронски пат. До 31 мај, треба да ги потврдат или да извршат корекција. По истекот на рокот, пријавите ќе добијат статус на конечни даночни пријави.

Годинава, за прв пат поднесувањето на пријавите оди електронски. Евентуални корекции за податоците се вршат на следниот начин: Со логирање во системот, со сопствениот мејл и лозинка, даночниот обврзник влегува во е-пдд и во одделот преглед можат да ја види пријавата каде се внесени податоците за пресметаниот персонален данок и платениот износ. Во случај обврзникот да не се согласува со податоците, треба да кликне „корегирам“ и кога ќе се отвори полето таму да ги внесе податоците за кои мисли дека се точни.

Годишната даночна пријава која граѓанинот ја коригигирал, а добила статус на конечна даночна пријава, ќе треба да биде одобрена од службено лице на Управата за јавни приходи. Доколку службеното лице не ја одобри пријавата ќе следи донесување на решение за утврдување на персоналниот данок на доход за 2018 година.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!