fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Успешна филантропска акуција за „АНГЕЛИТЕ“ во Гостивар

Објавено

на

Аукцијата на уметнички слики и фотографии создадени од децата со посебни потреби во Гостивар помина успешно. Настанот се одржа вчеравечер во вид на тивка аукција и со продажбата на изложените дела беа собрани скоро 200 илјади денари.

Активноста ја организираше Здружението „Заедно можеме“.

Ова е многу емотивна вечер за сите нас, особено за дечињата кои ние ги нарекуваме симболично „ангели“. Горди сме што аукцијата помина успешно и нивните дела ќе се најдат како украс во нечии домови и канцеларии, да го разубават просторот. Гостивар уште еднаш потврди дека е град на солидарноста, заедништвото и хуманоста. Од срце им благодарам на сите што учествуваа во овие активности“, рече Шпенди Салија, претседател на „Заедно можеме“

Собраните средства од продажбата на делата ќе бидат наменети за потребите на децата со попречености и идни активности на здружението.

Инаку, сликите и фотографиите децата ги создаваа претходно на работилници, под менторство на уметници во соработка со здружението Силиндарт и фотографот Осман Демири.

фото:фејсбук/Шпенди Салија

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 9 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 11 час

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 12 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 13 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 14 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 15 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 16 часа

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 16 часа

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!