fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Успешна крводарителна акција во Полициската станица во Гостивар

Објавено

на

Во Полициската станица во Гостивар денес беше спроведена третата по ред крводарителна акција годинава. Полициските службеници и другите вработени во станицата, повторно ја покажаа својата хуманост и подготвеност да помогнат кога е потребно. Акцијата ја организираше Општинската организација на гостиварскиот Црвен Крст во соработка со Институтот за трансфузиологија.

„Чуварите на редот и мирот уште еднаш ја искажуваат својата хуманост и масовно даруваат од оваа драгоцена течност. Би сакал да упатам апел до сите граѓани, кои се здрави и во можност да даруваат крв, да станат дел од големото семејство на крводарители“, рече Горан Михајлоски од Црвениот Крст.

Во денешната акција во Полициската станица беа собрани 40-тина единици на крв, додека во претходните две вкупно 85.

Од почетокот на годинава, Црвениот Крст во Гостивар има организирано 14 крводарителни акции, кои резултирале со околу 900 собрани единици на крв.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!