Поврзи се со нас

Македонија

Успешно извршена првата трансплантација на срце во Македонија

На Клиниката за кардиохирургија во Скопје синоќа за прв во земјава се изврши трансплантација на срце. Министерот Венко Филипче утрово информираше дека трансплантацијата е успешна.

Семејство на почината пациентка се согласило да го донира срцето, а пациентот што го доби органот веќе подолго време чекал донор.

„Станува збор за исклучително тешка и ризична операција. Ова е огромен успех на македонското здравство. Честитки до сите колеги.“, напиша министерот на својот фејсбук профил.

Трансплантацијата ја изврши мешан тим на кардиохирурзи, составен од Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и Александар Николиќ (Клиника Систина) и Маја Мојсова анестезиолог (КАРИЛ)

фото: Фејсбук профил Венко Филипче/Кристијан Бундовски

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!