Поврзи се со нас

Македонија

Устав: Прашање на доверба на Владата можат да постават најмалку 20 пратеници

Објавено

на

Прашање за доверба на Владата можат да постават најмалку 20 пратеници, а гласањето за доверба на Владата се врши по истекот на три дена од поставувањето на прашањето за доверба, се предвидува во Уставот на Република Северна Македонија.

-Владата и секој нејзин член, за својата работа одговараат пред Собранието. Собранието може да изгласа недоверба на Владата. Прашање за доверба на Владата можат да постават најмалку 20 пратеници. Гласањето за доверба на Владата се врши по истекот на три дена од поставувањето на прашањето за доверба, се наведува во членот 92 од Уставот на РСМ. Одлуката за изгласување недоверба на Владата се донесува со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. Ако на Владата и е изгласана недоверба, Владата е должна да поднесе оставка, предвидува Уставот.

Во истиот член 92 се наведува и дека повторно прашање за доверба на Владата не може да се постави пред истекот на 90 дена од последното гласање за доверба, освен ако прашањето за доверба го постави мнозинството од вкупниот број пратеници. Во членот 93 од Уставот, меѓу другото, се предвидува дека на Владата на која ѝ е изгласана недоверба, која поднела оставка или на која мандатот и престанал поради распуштање на Собранието, останува на должност до изборот на нова Влада.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Вестипред 12 минути

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 45 минути

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 60 минути

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 11 часа

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Гостиварпред 13 часа

Трагедија Турција-Учениците и менторот се упатуваат на безбедно, па се враќаат дома

Гостиварпред 16 часа

Млади од Гостивар чекаат на евакуација од Турција

Вестипред 17 часа

Русија испрати тимови за спасување да помогнат во Турција и Сирија

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар приведени 38 годишен маж и 29 годишна жена

Регионпред 17 часа

Турција бара од НАТО медицински персонал и теренски болници

Вестипред 17 часа

„Ги запознаваме ретките болести 2023“: Карнитин палмитоилтрансфераза 2 недостаток/Carnitine palmitoyltransferase (CPTII) deficiency

Македонијапред 19 часа

Од полноќ се намалува цената на горивата

Регионпред 19 часа

Повредени двајца македонски ученици во земјотресот во Турција

Гостиварпред 20 часа

Украден мотоцикл од влез на зграда во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 2 недели

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Kushtetuta: Pyetje të besimit të Qeverisë mund të parashtrojnë së paku 20 deputetë

Објавено

на

Pyetje për besim të Qeverisë mund të parashtrojnë së paku 29 deputetë, kurse votimi për besim të Qeverisë kryhet pas skadimit të tre ditëve nga parashtrimi i pyetjes për besim, parashikohet në Kushtetutën e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

-Qeveria dhe çdo anëtar i saj, për punën e vet përgjigjen para Kuvendit. Kuvendi mund të votojë mosbesim të Qeverisë. Pyetje për besim të Qeverisë mund të parashtrojnë së paku 20 deputetë. Votimi për besim të Qeverisë kryhet pas skadimit të tre ditëve nga parashtrimi i pyetjes për besim, thuhet në nenin 92 nga Kushtetuta e RMV. Vendimi për votim të mosbesimit të Qeverisë sillet me shumicën e votave nga numri i përgjithshëm i deputetëve. Nëse Qeverisë i është votuar mosbesim, Qeveria është e detyruar të jep dorëheqje, parashikon Kushtetuta.

Në nenin e njëjtë 92 thuhet edhe se pyetje përsëri për besimin e Qeverisë nuk mund të parashtrohet para skadimit të 90 ditëve nga votimi i fundit i besimit, përveç se nëqoftëse pyetjem për besim e vendos shumica nga numri i përgjithshëm i deputetëve. Në nenin 93 nga Kushtetuta, në mes tjerash, parashikohet se Qeverisë të cilës i është votuar mosbesim, e cila ka dhënë dorëheqje ose së cilës mandati i ka ndaluar për shkak të shpërbërjes së Kuvendit, mbetet në detyrë deri në zgjedhjen e Qeverisë së re.

Популарно изминативе 100 дена