Поврзи се со нас

Гостивар

Утре Ден без автомобили во Гостивар, централните улици затворени за возила

Светскиот ден без автомобили (22 септември) во Гостивар ќе се одбележи со активности за подигнување на свеста за загадувањето и велосипедски дефилеа.

Општина Гостивар информира дека во периодот од 11 до 14 часот, централните градски улици ќе бидат затворени за сообраќајот на моторни возила. Поконкретно, ќе бидат опфатени:

– улицата пред општинската зграда (од раскрсницата до мостот над реката Вардар)
– Улица М.Ч. Филипски (од болницата до центарот)
– улица ЈНА, (од плоштадот до раскрсница кај АИДА) и
– улица Илинденска од плоштад до раскрсница кај маркетот Монтенерго

Предвидени се и две дефилеа со велосипеди, за жени (со почеток во 11 часот) и за мажи (со почеток во 12 часот).

„Целта на оваа активност е да се намали глобалното затоплување барем за еден ден, поттикнувајќи ги луѓето да бидат помалку зависни од своите автомобили и да бараат други алтернативи.“, велат од општината со повик до граѓаните масовно да ја поддржат активноста.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!