Поврзи се со нас

Гостивар

Утре во црквата „Пресвета Богородица“ во Гостивар прва проба за бадниковата поворка

Традиционално најмалите во Гостивар ќе го најават Христовото раѓање со бадникова поворка низ градот, соопшти Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија, Тетовско-Гостиварска Епархија.

„Со благослов на Митрополитот тетовско-гостиварски Г. Јосиф, традиционално и оваа година ќе се одржи бадниковата поворка низ градот Гостивар, со која нашите најмили дечиња ќе го најават Христовото Раѓање Божиќ. За таа цел ги повикуваме сите дечиња од гостиварскиот регион кои сакаат да земат учество да се пријават во соборниот храм “Успение на Пресвета Богородица” во Гостивар на ден 3.01.2020 (петок) во 10.30 часот, кога воедно ќе се оддржи првата проба.“, информираат од епархијата.

Дечињата како што налагаат традициите ќе ја пеат старата коледарска песна “Вечниот Бог“ во пресрет на празникот Божиќ. Бадникова поворка во Гостивар годинава се организира по петти пат.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!