fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Утре во Гостивар концертно уживање – „Шопенова вечер“

Објавено

на

Во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар утревечер (5 септември), ќе се одржи концерт на пијанистот Глигор Гелебешев. На програмата се валцери, мазурки, ноктурно, балади и полонеза од музичкиот великан Фредерик Шопен. Концертот, наречен „Шопенова вечер“ е закажан со почеток од 19.30 часот, а влезот е бесплатен

Глигор Гелебешев завршил Академија на уметности во Нови Сад, а магистрирал на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Работи како професор по пијано во Државниот музичко-балетски училишен центар „Илија Николовски-Луј“ во Скопје. Освен во Македонија, имал настапи во Франција, Холандија, Србија, САД, Турција, Бугарија и други земји. Добитник е на наградата Златна Лира, што ја доделува Сојузот на музички уметници на Македонија.

Концертот во Гостивар почнува во 19.30 часот.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!