Поврзи се со нас

Култура

Утревечер премиера на Гостиварски театар

Објавено

на

Гостиварски театар утревечер (19 септември) премиерно на сцената во Центарот за култура во Гостивар ќе ја одигра претставата „11 разбеснети“ работена по драма на американскиот автор Реџиналд Роуз. Се работи за интересна приказна за „осудувањето“ на смрт на 16-годишно момче, а во фокусот на дејството е судскиот систем.

Улогите во претставата ги толкуваат: Берат Салиу, Ајше Усеини, Дритон Лазами, Кујтиме Ахмети, Ариан Ејупи, Арѓенд Хасани, Берат Махмути, Береда Решит, Рахим Рамадани, Шеќериjе Илјази, Афродита Џафери и Марко Дојоски. Режијата е на Ќендрим Ријани, сценографијата и костимите на Медина Хоџа, додека музиката на Фатон Стафаи. Адаптација на албански јазик направи Артур Лена.

Почетокот на премиерата е во 20 часот и ќе се одржи согласно протоколите за заштита од ковид, со 30% од капацитетот на салата. Публиката задолжително треба да има сертификат за вакцинација. Драмата се препорачува за гледачи на возраст над 16 години.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 5 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 10 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 11 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 1 ден

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 1 ден

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 2 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Kulturë

Nesër në mbrëmje premierë në Teatrin e Gostivarit

Објавено

на

Teatri i Gostivarit nesër në mbrëmje (19 Shtator) në skenën e Qendrës për Kulturë në Gostivar do t’a luaj shfaqjen “11 të xhindosur” e punuar sipas dramës së autorit amerikan Regjinald Rouz. Bëhet fjalë për një rrëfim interesant për “gjykimin” me vdekje të djalit 16 vjeçar, kurse në fokusin e veprimit e kemi sistemin gjyqësor.

Rolet në shfaqjen i luajnë: Berat Saliu, Ajshe Useini, Driton Lazami, Kujtime Ahmeti, Arian Ejupi, Argjend Hasani, Berat Mahmuti, Bereda Reshit, Rrahim Ramadani, Sheqerije Ilazi, Afrodita Xhaferi dhe Marko Dojoski. Regjia është e Qëndrim Rijani, skenografia dhe kostumet e Medina Hoxha, përderisa muzika e Faton Stafait. Shqipëroi Artur Lena.

Fillimi i premierës është në ora 20 dhe do të mbahet në përputhje me protokollet për mbrojtje nga kovidi, me 30% të kapacitetit të sallës. Publiku detyrimisht duhet të ketë çertifikatën e vaksinimit. Drama rekomandohet për shikues mbi moshën 16 vjeçare.

 

Популарно изминативе 100 дена