Поврзи се со нас

Култура

Утревечер премиера на Гостиварски театар

Објавено

на

Гостиварски театар утревечер (19 септември) премиерно на сцената во Центарот за култура во Гостивар ќе ја одигра претставата „11 разбеснети“ работена по драма на американскиот автор Реџиналд Роуз. Се работи за интересна приказна за „осудувањето“ на смрт на 16-годишно момче, а во фокусот на дејството е судскиот систем.

Улогите во претставата ги толкуваат: Берат Салиу, Ајше Усеини, Дритон Лазами, Кујтиме Ахмети, Ариан Ејупи, Арѓенд Хасани, Берат Махмути, Береда Решит, Рахим Рамадани, Шеќериjе Илјази, Афродита Џафери и Марко Дојоски. Режијата е на Ќендрим Ријани, сценографијата и костимите на Медина Хоџа, додека музиката на Фатон Стафаи. Адаптација на албански јазик направи Артур Лена.

Почетокот на премиерата е во 20 часот и ќе се одржи согласно протоколите за заштита од ковид, со 30% од капацитетот на салата. Публиката задолжително треба да има сертификат за вакцинација. Драмата се препорачува за гледачи на возраст над 16 години.

 

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nesër në mbrëmje premierë në Teatrin e Gostivarit

Објавено

на

Teatri i Gostivarit nesër në mbrëmje (19 Shtator) në skenën e Qendrës për Kulturë në Gostivar do t’a luaj shfaqjen “11 të xhindosur” e punuar sipas dramës së autorit amerikan Regjinald Rouz. Bëhet fjalë për një rrëfim interesant për “gjykimin” me vdekje të djalit 16 vjeçar, kurse në fokusin e veprimit e kemi sistemin gjyqësor.

Rolet në shfaqjen i luajnë: Berat Saliu, Ajshe Useini, Driton Lazami, Kujtime Ahmeti, Arian Ejupi, Argjend Hasani, Berat Mahmuti, Bereda Reshit, Rrahim Ramadani, Sheqerije Ilazi, Afrodita Xhaferi dhe Marko Dojoski. Regjia është e Qëndrim Rijani, skenografia dhe kostumet e Medina Hoxha, përderisa muzika e Faton Stafait. Shqipëroi Artur Lena.

Fillimi i premierës është në ora 20 dhe do të mbahet në përputhje me protokollet për mbrojtje nga kovidi, me 30% të kapacitetit të sallës. Publiku detyrimisht duhet të ketë çertifikatën e vaksinimit. Drama rekomandohet për shikues mbi moshën 16 vjeçare.

 

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена