Поврзи се со нас

Култура

Утревечер во Гостивар изложба на уметниците Чатмов и Перовски

Објавено

на

Љубителите на ликовната уметност во Гостивар утревечер (9 декември) ќе имаат можност да присуствуваат на отворањето на изложбата на дела од уметниците Трајче Чатмов и Спасе Перовски. Изложбата е насловена „Од спознанието до…“.

„Ако според филозофијата и психологијата спознанието или когнитивност е процес на одразување на стварноста на човекот кое вклучува повеќе процеси кое во психологијата се однесува на психолошките финкции на индивидуата, а во социјалната психологија општественото спознание се однесува на групата. Изложбата на која се претставени Трајче Чатмов и Спасе Перовски носи наслов „Од спознанието до…“, при што трите точки на крајот тенденциозно оставаат просторот за различни исчитувања, како што се различни сензибилитетите и авторскиот ракопис на двајцата уметници. Спасе Перовски издвојува фрагменти од животот, ги сецира на рамниште на микроуниверзуми со аморфни, накај кружни до строго геометриски форми и ги претставува во најчесто смирен земјен тоналитет (со контрасти на сина) врз монохромна позадина, до фрагменти на актови и фигурација. Сликите на Трајче Чатмов, пак, изобилуваат со сложени композиции со експресивна динамика и нагласен колорит во вриеж од разнобојни линии кои ја дефинираат формата на фигурите и нарацијата која се движи од интимни моменти до митолошки и религиозни сцени. Впрочем, од формално гледиште, веројатно единствената нитка која ги поврзува двајцата уметници и пријатели веројатно е (с)познанието односно познавањето од најрана возраст, при што секој е засебен и различен еден од друг во креативните процеси според Аристотеловата изрека „Спознанието на себе си е почеток на сета мудрост“, пишува во каталогот Маја Чанкуловска-Михајловска.

Сликите на Чатмов се работени во техника акрил на платно, додека Перовски користи комбинирана техника.

Отворањето на изложбата, која се организира со поддршка на Општина Гостивар, е со почеток во 19 часот во малата сала на Центарот за култура АСНОМ – Гостивар.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 19 минути

Денови на жалост во Маврово Ростуше и парична помош за погодените од земјотресот

Гостиварпред 3 часа

Таравари: До утре се‘ ќе биде јасно, со Владата сме скоро синхронизирани

Македонијапред 4 часа

Минималецот во март околу 20.500 денари, има пари и за раст на платата на административците за 2.000 денари-вели Бектеши

Гостиварпред 5 часа

Напад во угостителски објект во Чегране

Гостиварпред 6 часа

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Гостиварпред 6 часа

Приведен крадец од Гостивар, одземената „априлија“ вратена на сопственикот

Македонијапред 7 часа

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 8 часа

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 9 часа

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 10 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 10 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 10 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 21 час

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена