Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Утрински напиток за добар метаболизам

Објавено

на

Многу луѓе се соочуваат со проблематичен дигестивен систем и тешкотии за празнење на цревата. Ова е напиток кој може да помогне за подобро варење на храната и забрзување на метаболизмот. Можете да се пиете наместо утринско кафе или пред кафето.

Состојки:

300 мл вода (млака, а не претопла)

1 лажица чист природен јаболков оцет

сок од половина лимон

1 лажица мед

1/2 лажичка цимет

Подготовка:

Сите состојки ставете ги во сад за подготовка на шејк или во шише. Добро измешајте и тоа е се‘.

За да го подобрите варењето на храната и олесните празнењето на цревата променете некои навики. Избегнувајте да јадете големи количини храна. Наместо еден обилен оброк, поделете ја храната на 5-6 помали во текот на денот. Освен количината на храна, важен е и начинот на кој јадете. Ако јадете пребрзо, голтате многу воздух, што создава надуеност и гасови. За да го олесните варењето, добро џвакајте го секој залак и држете го во устата доволно долго за дигестивните ензими од плунката да почнат да работат веќе во устата.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Рецептипред 4 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 4 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Во уникатната библиотека на гостиварецот Јанко Билбилоски: Ретки и први изданија, буквари, читанки, монографии…Полици кои сведочат за времиња, луѓе, настани

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Регионпред 3 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена