Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Утрински напиток за здрав начин да се започне денот

Објавено

на

  Многу луѓе пијат шолја кафе, чај секое утро или го започнуваат денот со појадок. Сепак, постои поздрав начин да се започне денот.

  Ако ви треба дополнителна енергија за извршување на секојдневни активности и сакате да го одржувате вашето здравје на високо ниво, тогаш ви треба овој пијалак:

  Чаша топла вода со сок од лимон

  Пијалакот кој се состои од само две состојки – вода и лимон, може на неверојатно ефикасен начин да му помогне на вашето тело да се избори со разни потешкотии и да ви помогне да ги совладате секојдневните активности.

  Треба да консумирате само една чаша секое утро пред да се напиете или да јадете нешто друго. Топла вода и лажичка исцеден сок од лимон ќе направат чуда за вас. Овој пијалок има позитивен ефект врз телото на неколку начини:

  Чист организам

  Ќе го прочисти вашето тело – почнувајќи од црниот дроб, ќе го стимулира дигестивниот тракт, ќе ја подобри работата на цревната флора, а благодарение на антиоксидансите што се наоѓаат во лимонот, кои помагаат во обновување на клетките – вашето лице ќе осветли.

  Помага при слабеење

  Ако сте на диета или сакате да намалите тежина – овој пијалак може да ви помогне и во тоа. Покрај тоа што помага во исфрлање на вишокот течности од телото и го забрзува метаболизмот, влакната што се наоѓаат во лимоните го намалуваат апетитот.

  Дава енергија

  Иако повеќето луѓе кои пијат кафе сметаат дека тоа е единствениот пијалок што може да ве разбуди наутро – тоа не е точно. Топла вода и лимон имаат поголема моќ да ве разбудат отколку чаша кафе. Покрај тоа, мирисот на лимон позитивно влијае на расположението.

  Го освежува здивот

  Чаша топла вода и сок од лимон може да ви помогне да имате свеж здив. Покрај тоа, лимонот ја ублажува забоболката, како и гингивитот, а според некои истражувања ги ублажува симптомите предизвикани од периодонтитис. Негативниот ефект на лимонот е тоа што може да ја оштети глеѓта на забот. За да се избегне ова, доволно е да не ги миете забите веднаш по пиење вода со лимон, или барем прво да ја исплакнете устата со чиста вода.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Спортпред 7 часа

  Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

  Македонијапред 8 часа

  Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

  Гостиварпред 8 часа

  Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

  Гостиварпред 11 часа

  3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

  Гостиварпред 12 часа

  На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

  Македонијапред 13 часа

  Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

  Гостиварпред 14 часа

  Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

  Гостиварпред 15 часа

  Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

  Македонијапред 16 часа

  Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

  Вестипред 17 часа

  Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

  Македонијапред 1 ден

  Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

  Гостиварпред 1 ден

  Аларм за ТОПЛОТЕН БРАН, трудниците и постарите да се ослободат од работа

  Гостиварпред 1 ден

  Шабани: Наставниците сами треба да се пријават за вакцина, ние не можеме да ги натераме

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 2 недели

  Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

  Гостиварпред 6 дена

  Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

  Гостиварпред 2 недели

  Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

  Гостиварпред 2 недели

  Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

  Гостиварпред 1 недела

  Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

  Спортпред 2 недели

  Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

  Што, како, каде?!пред 5 дена

  НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

  Спортпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 недели

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 недели

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 1 месец

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 2 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 5 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 8 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 9 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 10 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 11 месеци

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!