Поврзи се со нас

Гостивар

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар во чест на 24 Мај: Да си ги чуваме писмото и јазикот!

Објавено

на

  Во пресрет на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј, Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во Гостивар организираше трибина посветена на светите браќа, јазикот, писменоста, идентитетот.

  Настанот се одржа во летниот Амфитеатар покрај Кејот на Вардар, од каде беше испратена порака да се чуваат и негуваат македонскиот јазик и писмо.

  „Чест и задоволство ми е како претседателка на УЖ на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ Гостивар да ве поздравам и сите заедно да го одбележиме 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј со пригодна трибина. Создавањето на првото словенско писмо и преводот на еванглеските книги, мисионерската дејност, на наша радост ги надмина идеолошките територијални рамки и влезе во светската културна ризница. Кирил и Методиј се ословоположници на словенската писменост и литература, заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Секоја буква, секој збор, значи многу, зашто сите ние се храниме секојдневно со нив, се надградуваме, се изградуваме во духот на македонската култура и традиција. Најсветото нешто и она што најмногу не‘ боли, тоа е јазикот, идентитетот, корените, и секако писмото, и тоа не секое – македонското писмо. Нашата заложба е јасна, ние сме македонски народ кој живее во Република Македонија, говориме на макеоднски јазик и пишуваме со кирилично писмо. Ние ќе бидеме истрајни да си го сочуваме она што ни го дале нашите предци и да го пренесеме на идните генерации.“, рече претседателката на УЖ, Анета Кироска.

  Професорката Наташа Котлар од Институтот за национална историја пред присутните направи историски осврт за просветителите, потенцирајќи дека треба да се гордееме со нивното дело.

  „Пред еден милениум, безмалку пред 1.200 години создадена е таа македонска, словенска азбука, позната како глаголица. Денес сме тука да се потсетиме на значењето на браќата Кирил и Методиј. Убаво е да се споменуваат овие настани, затоа што најмногу значат за нашата македонска историја, нивното дело треба сите да го знаеме, да го негуваме и да сме горди што го имаме“, нагласи Котлар.

  На трибината свои обраќања имаа и Гоце Цветаноски, професор на Институтот за македонски јазик и Весна Јаневска, претседател на комисијата за образование на ВМРО ДПМНЕ.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Вестипред 35 минути

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 2 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 14 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 17 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 19 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 20 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 21 час

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 21 час

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 22 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 23 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 23 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 24 часа

  Се намалува цената на горивата

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена