fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Вчера пријавени 5 напади од кучиња во Гостивар

Објавено

на

Проблемот со нападите од кучиња скитници на гостиварското подрачје зазема загрижувачки размери. Последните податоци од полицијата за ваквите случаи ја потврдуваат алармантноста на ситуацијата и потребата да се преземат дополнителни мерки. Гостиварци не се чувствуваат безбедно низ улиците и парковите.

Секторот за внатрешни работи информираше дека вчера (2 мај) во Полициската станица Гостивар пет лица пријавиле каснување од бездомни кучиња.

Л.З. на возраст од 68 години, С.С. 61 година, П.Ј. 24 години, Е.С.  57 години и Б.А. на возраст од 62 години, сите од Гостивар, пријавиле дека утрото помеѓу 8 и 9 часот во близина на спортската сала во Гостивар, во паркот и на паркингот, биле каснати од кучиња-бездомници.

Локалната самоуправа лани во октомври започна со третман на кучињата скитници, нивно заловување,  чипирање, стерилизација и вакцинација. Откако ќе се третираат кучињата се враќаат на улица, а стационарот за згрижување се` уште не профункционира. Граѓаните често сведочат дека во Гостивар завршуваат кучиња скитници од други градови, кои во ноќните часови со камиони се истовараат по гостиварските улици.

 

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 4 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 5 часа

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 7 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 7 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 9 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 9 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 10 часа

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 11 час

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!