fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Вечерва свечено отворање на ликовната колонија во Гостивар

Објавено

на

Четириесетина уметници ќе творат во рамки на годинешното издание на Ликовната колонија во Гостивар, која традиционално ја организира Здружението за ликовни уметности „Драудакум“.  Свеченото отворање е најавено за вечерва, а колонијата ќе трае до 30 август.

На листата на учесници се наоѓаат ликовни уметници од Македонија, како и од повеќе странски земји: Украина, Косово, Албанија, Бугарија, САД, Турција. Како специјален гостин е најавен Омер Калеши, истакнат сликар по потекло од кичевско, кој живее и твори во Франција.

Авторите ќе се инспирираат и ќе творат во гостиварскиот регион, а колонијата како и секоја година ќе биде крунисана со заедничка изложба на создадените уметнички дела на 29 август, во Центарот за култура.

Ликовната колонија во Гостивар годинава се одржува по 13 пат.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!