Поврзи се со нас

Гостивар

Велигденски концерт на ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ на Велики Четврток

Објавено

на

Градското аматерско културно уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар ја продолжува традицијата на одржување на целовечерен концерт по повод големиот христијански празник Велигден, на Велики Четврток (13 април).

Играорната секција ќе се претстави со неколку ора и сплетови, како Водарки и Тресеница, а свој настап ќе имаат и најмалите играорки во друштвото. Како соло пејачи ќе настапат: Мирослав Крстески, Јовица Николоски и Ѓурѓица Николоска. Сите ќе бидат придружувани од народниот оркестар на “Браќа Ѓиноски”, кој исто така ќе се престави и со инструментални ора.

Концертот ќе се одржи во големата сала на Центарот за култура со почеток во 19 часот, а влезот е слободен.

Настанот е во организација на националната установа Центар за култура “АСНОМ” со поддршка на Министерството за култура.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена