Поврзи се со нас

Култура

Велигденски концерт на „Браќа Ѓиноски“ во четврток

 

Градското аматерско културно уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар традиционално ќе одржи велигденски концерт. Во чест на големиот христијански празник, во четврток, пред домашната публика ќе се претстават членовите на младинската и сениорската фолклорна група, како и оркестарот на друштвото. Ги посетивме синоќа на една од нивните проби во објектот на некогашен Пионерски дом.

Ние работиме и одржуваме проби преку целата година, но оваа недела ги интензивиравме подготовките за да бидеме што подобри и да се покажеме во најдобро светло пред публиката. Младинската група ќе се претстави со орото Водарки, додека поискусните членови со повеќе сплетови на ора како Тресеница, Повардарие и други. Оркестарот ќе изведе неколку народни песни и сплетови на ора“, рече Предраг Ристески, кореограф

Неколку дена по концертот во Гостивар, „Браќа Ѓиноски“ ќе има настап во Македонски Брод на манифестација, исто така посветена на Велигден. За наредниот период најавуваат уште неколку концерти, учества на фестивали и гостувања. „Во мај предвидени се гостувања во Трница и во Тетово, додека за во јуни планирана е манифестација „Полог пее и празнува“ на која ќе учествуваме заедно со други културно уметнички друштва од полошкиот крај“, најави Анте Тодоровски, секретар на ГАКУД „Браќа Ѓиноски“

Четврточниот концерт по повод Велигден ќе се одржи во Центарот за култура „АСНОМ“ со почеток во 17 часот.

 

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!