fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Велигденски подароци за децата од здружението „Топла рака“ и Општина Гостивар

Објавено

на

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, здружението „Топла рака“ во соработка со Општина Гостивар подготви пригодни подароци за 100 деца, кои беа поделени во дворот на црквата „Пресвета Богородица“ на градскиот плоштад.

„Ова е едно внимание кон децата со православна вероисповед за празникот Велигден. Подароци преку кои сакаме да се покаже духот на Гостивар, дека е град на заедништвото и соживотот, дека нема поделби. Вакви проекти имаме и за Рамазан Бајрам, и задоволство ни е што општината ги поддржува нашите иницијативи кои промовираат позитивни вредности“, рече Мимоза Лумани, претседател на здружението „Топла рака“.

Во дарувањето на децата беа вклучени советничките од општинскиот Совет: Њомза Шаќири, Соња Дамјановска и Јасмина Василеска.

„Општина Гостивар секогаш поддржува и излегува во пресрет на активности и проекти  на здруженија и организации коишто ги истакнуваат толеранцијата и соживотот. Целта е на ваков начин да се потенцира важноста од меѓусебното почитување на овие простори, беа оглед на верската и национална припадност“, рече советничката Шаќири.

Во кесите со подароци децата добија боенки, фломастери, велигденски кошанички, украси и друго.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!