fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Велика Британија започна тестирање на нов лек кој го блокира развојот на ковид

Објавено

на

Британските научници започнаа со клинички испитувања на нов лек заснован на антитела против ковид-19, развиен од Универзитетскиот колеџ во Лондон, Национална здравствена служба (UCLH) и AstraZeneca.

Лекот би требало да спречи лице кое било изложено на корона вирусот да ја развие болеста предизвикана од него, а имунитетот може да трае помеѓу шест и 12 месеци, пренесува Гардијан.

Новиот лек треба да обезбеди брз развој на имунитет на ковид-19 и да се користи како итна терапија кај болнички пациенти и во домови за стари лица. Лекот би бил погоден и за употреба кај членовите на семејството каде еден член е заразен со корона вирус, со цел да се спречат другите да се разболат, но исто така и кај учениците.

Тимот научници се надева дека тестовите ќе покажат дека лекот ефикасно обезбедува заштита од ковид-19 помеѓу 6 и 12 месеци. Лекот треба да се зема осум дена по изложувањето на вирусот. Се смета дека лекот може да биде достапен во март или април, доколку се одобри за употреба по анализа на резултатите од тестот.

Научниците тврдат дека новиот лек може значително да ја намали смртноста од последиците на ковид-19.

Лекот содржи комбинација на моноклонални антитела наречени AZD7442, кои се произведуваат во лабораторија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 6 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!