Поврзи се со нас

Гостивар

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Објавено

на

Продолжуваат реакциите околу последните случувања со вработувањата во Општата болница во Гостивар. По вчерашните реакции на партијата, денеска претседателот на Општинската организација на СДСМ од Гостивар, Игор Велјаноски се осврнаа на актуелностите, изразувајќи загриженост и разочараност од раководната структура на гостиварската болница, потенцирајќи дека никој нема право да биде над законот, а прекршителите треба да бидат повикани на одговорност.

Соопштението на ОО СДСМ Гостивар го пренесуваме во целост:

„ОО СДСМ Гостивар, сака да ја информира јавноста дека ја следи состојбата со вработувањата во ЈЗУ Општа Болница „др. Ферид Мурад“ Гостивар и ја изразува загриженоста и разочараноста од раководната структура на болницата, која со вчерашната одлука за избор на кандидати за вработување, стори грубо кршење на начелото за соодветна и правична застапеност на граѓаните кои припаѓаат на сите заедници при вработување во органите на државната власт и другите јавни институции на сите нивоа, согласно Уставот на РСМ и позитивни законски прописи.

Одлуката со која се избираат кандидати за различни работни позиции во болницата, а од кои 10 се доктори по медицина и 10 се медицински сестри, не е примен ниту еден македонски кандидат е против уставните и законските прописи со кои се гарантира почитување на начелото за соодветна и правична застапеност на граѓаните при вработувањето.

Со оваа прес конференција сакаме да истакнеме дека во Македонија, НИКОЈ нема право да биде над законот и тоа да остане премолчено.

Недозволиво е никаде, а особено не во град каков што е Гостивар кој што е синоним за мултиетничност и соживот, да се случуваат и дозволуваат вакви груби облици на дискриминација и да се вработуваат кадри од само една етничка заедница.

Македонското здравство не смее да биде заложник на никакви облици на злоупотреба- Ниту на партиска, ниту на етничка, ниту на лична, туку баш напротив, треба да се вработуваат квалитетни кадри со знаење.

Почитувани, ваквата одлука е противзаконска и противуставна и истата бараме да биде поништена, а прекршителите на Уставот и Законите треба да бидат повикани на одговорност!“

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 27 минути

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 1 час

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 2 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 4 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 8 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 8 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 20 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 21 час

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена