Поврзи се со нас

Гостивар

Велјаноски: СДСМ покажува вистинска грижа за пензионерите, од септември историско највисоко зголемување на пензиите

Објавено

на

  Новиот претседател на Општинската организација на СДСМ во Гостивар, Игор Велјаноски преку средба со пензионерите и прес конференција информираше за измените и дополнувањата на Законот за пензиско и инвалидско осигурување, кои се однесуваат на зголемување на пензиите.

  „Владата предводена од СДСМ и коалицијата во континуитет презема дела и активности со кои покажува вистинска грижа за сите граѓани во нашата држава. Со последните усвоени законски измени и дополнувања на Законот за пензиско и инвалидско осигурување, обезбедуваме одржлив и континуиран раст на пензиите и покажуваме вистинска грижа за пензионерите. Тоа значи дека покрај постојаниот раст на пензиите во изминатите четири години, годинава следува нивно историско највисоко зголемување. Со новиот Закон кој се усвои во Собраните на РСМ, пензиите ќе се усогласуваат како збир од 50% од порастот на трошоците на животи 50% од порастот на просечната плата во државата, согласно податоците од Државниот завод за статистика. Новата методологија ќе започне да се применува од септември оваа година, а усогласувањето ќе се прави како и досега, два пати во годината, во месеците март и септември. Од овој септември, околу 330.000 пензионери ќе добијат историско највисоко зголемување на пензиите, кои во просек ќе растат по околу 900 денари.“, истакна Велјаноски.

  На прес конференцијата, тој се осврна и на антикризните мерки што ги опфаќаат пензионерите.

  „Дополнително, како дел од антикризните мерки, за месеците април, мај и јуни секој пензионер ќе добива дополнителни 1000 денари со цел да се заштити економскиот стандард во време на криза. Оттука, со покачувањето на пензиите и помошта од 3000 денари, секој пензионер ќе добие по 12.000 денари повеќе на својата сметка. Ова решение со кое се овозможува одржлив и постојан раст на пензиите е усвоено низ инклузивен дијалог меѓу Владата предводена од СДСМ и сите засегнати страни. Поставуваме правила и стандарди кои овозможуваат растот на пензиите веќе никогаш да не зависи од волјата на политичките партии кои што се на власт, како што тоа беше пред неколку години. И во време на глобална економска криза, СДСМ преку конкретни и ефикасни економски мерки, продолжува да се грижи за сите категории граѓани, да го заштити нивниот стандард и да спречи нови ценовни шокови.“, рече претседателот.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 29 минути

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 2 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 4 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 5 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 6 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 17 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 20 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 22 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 23 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 24 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 1 ден

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 1 ден

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 1 ден

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена