Поврзи се со нас

Гостивар

Верниците во Гостивар заедно го дочекаа Христовото Воскресение-За многу години!

Објавено

на

Со радост во срцата и смиреност во душите, голем број православни верници во Гостивар вечерва заедно ја дочекаа најубавата вест во христијанството, веста за Христовото Воскресение. Гостиварци од сите возрасти и годинава го исполнија соборниот храм „Пресвета Богородица“ во центарот на градот, и целото централно градско подрачје за да му се радуваат на празникот над празниците, кој симболизира победа на животот над смртта.

По трикратниот опход околу црквата со пеење на Воскресение Христе Твое Спасе, точно на полноќ се означи Велигден, денот кога Исус станал од мртвите и ја докажал својата божествена моќ. Граѓаните си честитаа како што налагаат обичаите, со „Христос Воскресна-Навистина Воскресна“ и традиционално се кршеа со велигденските јајца. На полноќ заврши и седумнеделниот велигденски пост и омрсувањето е токму со велигденско јајце.

Одбележувањето на празникот во Гостивар продолжи со утрена и литургија на Свети Јован Златоуст. На прв ден Велигден (16 април) во 17 часот во црквата ќе се служи вечерна богослужба, втора пасха со литија околу храмот.

Велигден има свои традиции и обичаи со големо значење. Црвените велигденски јајца го симболизираат повторно раѓање. Се верува дека тврдата лушпа на јајцето го претставува гробот на Исус, а кршењето на јајцата – воскреснувањето од мртвите. Палењето на свеќите пак е симбол на распространувањето на Исусовата светлина, која никогаш не гасне. По обичај свеќата се носи дома и со неа се пали кандилото.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена