fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Верниците од исламска вероисповед слават Курбан Бајрам

Објавено

на

Верниците од исламска вероисповед денес го слават Курбан Бајрам, празник кој во својата симболика ги има хуманоста, солидарноста, толеранцијата и помирувањето. Празнувањето започнува од рано наутро со молитва во џамиите, по која верниците си го честитаат денот. Курбан Бајрам во муслиманската религија е поврзан со одењето на аџилак и колењето на курбан како принесување на жртва кон Бога. Курбанот што се коле се посветува на Алах, но им припаѓа на сиромашните и на оние кои го слават. Месото се дели на три дела, едниот се дава на сиромашните, вториот се приготвува за гоштевање на роднините, соседите и пријателите, а третиот дел верниците може да го остават на своето семејство.

Курбан Бајрам се празнува 70 дена по првиот Бајрам во годината, Фитр-Бајрам, а го одбележува денот кога е комплетиран Светиот Куран.

Освен славењето со семејството и пријателите, традициите на празникот налагаат верниците да ги помогнат сиромашните. Да покажат хуманост и солидарност, да го поделат тоа што го имаат со оние на кои им е потребно. Во суштината на Курбан Бајрам се и толеранцијата и помирувањето.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!