Поврзи се со нас

Верувале или не ?!

Верувале или не ?!

Во германскиот град Weidenthal, секоја година после Божиќ се одржува натпревар во фрлање елки. Натпреварувачите ги фрлаат елките во три дисциплини: како копје, диск и во височина. Ваквата традиција се одржува во рамки на фестивал, којшто се нарекува Knutfest, а се организира 18 години.

 

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!