Поврзи се со нас

Верувале или не ?!

Верувале или не ?!

Оваа торта е долга 6,5 километри. Ја подготвувале 1.500 индиски пекари и готвачи. Тежи околу 27.000 килограми, за неа биле употребени 12.000 килограми шеќер и брашно и други состојки, а има вкус на ванила и чоколада.

Се чека официјалната потврда од Гинисовата книга на рекорди, дека ова е најголемата торта на светот. Досегашниот рекорд го држат Кинезите со торта што ја направиле во мај 2018-та година, долга 3,8 километри.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!