Поврзи се со нас

Верувале или не ?!

Верувале или не?!

Композицијата „Miserere mei, Deus“ е создадена околу 1630 година. Изведувана е само во Сикстинската капела, a Ватикан ја чувал во најголема тајност најмалку 150 години, се додека не ја слушнало едно 14 годишно момче со име Волфганг Амадеус Моцарт, кој со едно слушање ја запомнил, пренесол на партитура јавно ја извел и така ја подарил на остатокот од светот. Се разбира без авторски права.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!