Поврзи се со нас

Верувале или не ?!

Верувале или не?!

Ако на некој споменик личноста е прикажана на коњ, а коњот со две нозе е во воздух, личноста загинала во борба. Ако на коњот му е подигната само една нога во воздух, личноста починала од рани здобиени во борба. Ако коњот е со сите четири нозе на земја, личноста починала од природна смрт.

Не секогаш се практикува ова при изградба на спомениците, но таму кај што е прикажано, значењето е тоа.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!