fbpx
Поврзи се со нас

Верувале или не ?!

Верувале или не?!

Објавено

на

Кога го гледате ѕвезденото небо, вие всушност гледате во далечното минато. Зошто? Затоа што светлината која во моментот ја гледате (и која ви ја формира сликата) патува од далечните ѕвезди и галаксии. На таа светлина потребни ѝ се стотици, илјадници, па и милиони години да стигне до нас.

Така што, кога ќе го погледнете небото, вие не ја гледате вселената како што изгледа денес, туку како изгледала во минатото. На пример, галаксијата Андромеда (првиот комшија на Млечниот пат) денес ја гледаме каква што била пред 2.5 милиони години.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!