Поврзи се со нас

Верувале или не ?!

Верувале или не ?!

Објавено

на

Најосаменото (најизолираното) место на Земјата е наречено „Точка Немо“. Се наоѓа во Тихиот Океан, а ја открил и именувал Хрвоје Лукатала, геодет и математичар од Загреб во 1992 година. Инспириран од ликот на капетанот Немо од романот 20.000 милји под морето, Хрвоје мислел дека името, што во превод значи „никој“, совршено одговара на најоддалеченото место од копно на Земјата.

„Точка Немо“ е поблиску до астронаутите во Меѓународната вселенска станица отколку до првата трага од копно. На оддалеченост од 416 километри, астронаутите се поблиску до ова место, отколку копното (Антарктикот), кое е оддалечено дури 2700 километри.

Денес оваа област се смета за „гробишта за вселенски летала“. На Немо биле „закопани“ меѓу 250 и 300 вселенски летала, од кои повеќето изгореле при влегувањето во атмосферата на Земјата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена