Поврзи се со нас

Гостивар

Весел Мемеди на средба со Амбасадорот на ОБСЕ Клеменс Која

Претседателот на НДП, Весел Мемеди и генералниот секретар на партијата Сухејл Фазлиу во партиските простории на НДП во Гостивар остварија средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која.

На средбата се разговарало за политичките состојби во земјава и предвремените парламентарни избори.
„НДП давала и ќе продолжи да дава сериозни придонеси за прашања важни за земјата. Сите политички партии се должни да помогнат и да играат конструктивна улога во корист на граѓаните и државата. Ги повикувам високите претставници на ОБСЕ, како и другите релевантни меѓународни актери, да побараат од партиите коректно и искрено однесување и да организираат фер и демократски избори, што е од големо значење за интеграцијата на Северна Македонија во Европската унија.“, се наведува во изјавата на Мемеди од службата за информирање на НДП.
Амбасадорот Која дал уверување дека внимателно ја следи состојбата во земјата и потенцирал дека сите политички партии мора да придонесат за организирање фер и демократски избори.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!