fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Весела математика – Што и е потребно на репрезентацијата на Македонија за влез во топ 12

Објавено

на

Ракометарите на селекцијата на Македонија денеска од 18 часот и 15 минути го играат одлучувачкиот натпревар на 14-тото Европско првенство во ракомет.

Во последниот натпревар од првиот круг избраниците на Данило Брестовац ќе се сретнат со селекцијата на домаќинот Австрија. После поразот на македонските ракометари од репрезентацијата на Чешка пред два дена, пласманот во вториот круг помеѓу најдобрите 12 селекции на стариот континент најмногу зависи од математиката.

Па така, Кире Лазаров и останатите репрезентативци за да се најдат во топ 12 денеска мора да ја совладаат Австрија со најмалку 2 гола разлика, без разлика на тоа колку вкупно голови ќе постигнат. Ракометарите одат понатака и со победа од еден гол, но во оваа комбинаторика мора да постигнат најмалку 31 гол или повеќе. И нерешен резултат не носи во вториот круг, но само ако вечерва Украина ја совлада репрезентацијата на Чешка. А доколку пак ја совладаме Австрија со 31-30, а Чешка ја победи Украина со резултат 26-25 патниците во топ 12 ќе се бираат на маса, со ждрепка.

Пораз во денешниот дуел ќе значи крај на учеството на ова Европско првенство.

 

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!