Поврзи се со нас

Гостивар

Весели: Регионот на Гостивар е безбеден, има намалување на криминалитетот

Објавено

на

„Во текот на 2022 година на подрачјето што го покрива ОВР Гостивар бележиме тренд на  намалување на бројот на кривични дела за 12%. Цениме дека безбедносната состојба на  подрачјето кое го покриваме е стабилна, без посериозни нарушувања. Како одделение за внатрешни работи имаме добри резултати и зголемена ефикасност“, истакна меѓу другото началникот на ОВР Гостивар, Басри Весели на денешната седница на Советот на Општина Гостивар, на која се разгледуваше извештајот за работата на полицијата за минатата година.

Во текот на 2022 година на подрачјето на ОВР Гостивар вкупно се извршени 715 кривични дела, за кои се  поднесени вкупно 522 кривични пријави.

Во извештајот е наведено дека лани доминираат кривичните дела извршени во областа на класичниот криминалитет, пред се‘ имотните деликти, со намален број на извршени кривични дела за 16 %. Не се регистрирани  потешки форми на кривични дела со елементи  на  насилство и организирано делување на криминални банди во вршење на разбојништва, изнуди и уцени, грабнувања извршени од страна на непознати сторители.

ОВР Гостивар бележи зголемување на извршените кривични дела само во областа на класичен криминал за 6,5 % , а намалување на тешки кражби за 20 % и на кражби за 22 %.  Регистрирани се и намалување на откриени и пријавени кривични дела од областа на економскиот криминал за речиси 52 % , намалување на кривични дела од областа на недозволена трговија со дрога за  11,7 % и намалување на дела од областа на недозволена трговија со оружје за  60 % .

По презентирањето на податоците и дискусијата, советниците го усвоија извештајот за работата на гостиварската полиција за минатата година.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 11 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 13 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 14 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 15 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 16 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 17 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 17 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 19 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 19 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена